7 tipů, jak vyždímat maximum z offline propagace

Virtuální svět nabízí nekonečnou reklamní plochu. Reklama všude, kam se podíváte. Samé bannery, newslettery, e-katalogy, TV spoty… Zastavili jste se ale v bodu, kdy přemýšlíte, co víc udělat pro to, aby o vás bylo slyšet? A co zkusit starou dobrou offline cestu?

Na skok do dávné minulosti

Počátky offline marketingu můžeme hledat dokonce hluboko ve starověku. Samozřejmě nikoliv pod tímto termínem. Tendencí dnešní doby je totiž vše škatulkovat a pojmenovávat nejlépe cizojazyčnými výrazy. První reklama spatřila světlo světa s prvním spokojeným zákazníkem a byla v podobě ústního doporučení. Ovládal-li například takový hrnčíř dokonale své řemeslo, rychle se to o něm rozkřiklo. Dnes je tomu ale jinak. Málokdo si vystačí s pouhým doporučením od známého. Čím tedy začít? Pojďme se společně podívat na to, co všechno vám offline svět nabízí.

Tip 1: Při tvorbě vizitky zapojte fantazii

Tím nejmenším médiem, které pomůže propagovat váš obchod, jsou vizitky. Malý kousek papírku s logem, kontaktem, obchodním zaměřením a třeba QR kódem s odkazem na váš web. Jak jednoduché. Nenechte si navykládat, že používání vizitek je dnešní době přežitek a že je tento způsob reklamy dávno mrtvý. Vizitky zkrátka jsou a budou stále jedním z nejzákladnějších nástrojů pro styk se zákazníky. Nespočet inspirací, jak kreativně pojmout tvorbu vizitky, najdete na internetu. Odlište se od konkurence a dodejte obyčejné vizitce přidanou hodnotu. Podnikáte-li v zahradnictví, co tak vsadit na vodou rozložitelnou vizitku se semínky bylinek uvnitř?

Tip 2: Inzerce v lokálním deníku? Může být

Potenciál se skrývá rovněž v inzerci v menším lokálním zpravodaji. Mnohdy umístění takového reklamního banneru nestojí ani velké jmění. Zejména to má smysl, jste-li firma, která loví v „místních vodách“. Odběratel totiž počítá s pravidelnou obsílkou ve schránce a nenásilnou formou se tak dozví o vašich službách. Opět zde platí pravidlo, že čím propracovanější máte vizuál, tím více čtenářů si vás všimne.

Tip 3: Malá pozornost potěší každého

Dalším tipem, který vám může pomoct, jsou dárkové předměty. Ty přibalte do balíku třeba po dosažení vámi určené výše objednávky. Doporučujeme vybírat mezi univerzálními předměty, které neurazí a zároveň budou k užitku. Například takových propisek není nikdy dost. Praktickým dárkem může být i deštník, kalendář nebo plátěná taška s vašim logem. Pokud máte podnikání zaměřené na určitý typ obchodu, dejte přednost personalizovaným dárkům. Řídíte-li firmu prodávající dekorativní kosmetiku, předpokládá se, že jsou vaší cílovou skupinou především ženy. Skládací metr nebo šuplera nadchne ale málokterou. Zato takový hydratační krém na ruce úspěch zajisté sklidí.

Tip 4: Distribuci letáku mějte promyšlenou do detailu

A jak jsou na tom papírové letáky? Jejich distribuce je poměrně komplikovaná. Budete se muset zaměřit na to, komu je vhazujete do poštovní schránky. Nemusíte se totiž trefit do vaší cílové skupiny a z marketingového záměru se tak může stát spíše výkřik do tmy. Ne každý je navíc vybírá s úsměvem. Obzvlášť, když má na schránce nalepené oznámení „reklamní letáky nevhazovat“, které je nutné respektovat. Raději si je nechte na veletrhy a jiné události, během kterých jejich potenciál využijete daleko více. K tomu se ale teprve dostaneme.

Tip 5: Inzerujte na frekventovaných místech

Pozornost případných zákazníků může přitáhnout graficky vydařený reklamní plakát umístěný na frekventovaném místě. Pronajmout si můžete plochu citylight nosičů na zastávkách městské hromadné dopravy. Název vám možná nic nenapoví, a přitom se s nimi setkáváte skoro denně. Jsou to osvětlené rámy s plakátem, které nahrazují jednu ze stěn zastávky. Využít můžete také plochu lokálních reklamních sloupů. V tomto případě se fantazii meze nekladou. Pouze se ujistěte, že vylepováním plakátů na daném místě neporušujete českou legislativu.

Tip 6: S áčkem nejste žádné béčko

Mnozí z vás si možná myslí, že reklamní áčka dávno odvál vítr. Pravdou je, že je opravdu částečně zastínila jiná média pro prezentaci, ale své postavení si přesto stále drží. A to především v místech, na kterých se kumuluje velké množství podniků. Nejčastěji to bývá v historických centrech měst, kdy procházející člověk nemá čas rozhlížet a koukat do výlohy každého z obchodů.  Áčko má hned „na ráně“. Nabídka denního menu, probíhající akce, nebo jen milá pozvánka do podniku. I zde platí, že čím lépe jej graficky zpracujete, tím více pozornosti od kolemjdoucích získáte.

Tip 7: Komunikace „face to face“ vyhrává na plné čáře

Veletrhy, konference a jiné společenské události se přímo nabízí k tomu oslovit co nejširší publikum. V tomto případě můžete zkombinovat hned několik offline prostředků pro propagaci najednou. Nestyďte se a prezentujte veřejně své řemeslo a služby. Co je víc než kontakt z očí do očí a zodpovězení všech dotazů eventuálních zákazníků? Pomocí takového rozhovoru získáte nepřeberné množství informací, počínaje potřebami cílové skupiny a jejich obavami konče.

Rozhodli jste se, že právě tento způsob propagace chcete vyzkoušet a poprvé se vydat na veletrh podnikání. Jak ale uchopit tuto příležitost pevně do rukou a vytěžit z ní co nejvíce? Nepodceňte přípravu a nachystejte si veškeré reklamní poutače. Pro tyto akce doporučujeme zejména samostatně stojící banner profily, windtalkeryinformační stojánky, již zmíněné letáky a vizitky. Buďte připravení na všechny možné všetečné dotazy a nenechte se otrávit. Obrňte se trpělivostí, empatií, a hlavně lidským přístupem.