Malé nakouknutí do historie herních židlí aneb Proč jsou tak oblíbené?

Vyskakují na vás odevšad jako houby po dešti a vy si stále říkáte, co je na těch herních židlích tak převratného? Nakoukněte s námi pod skořápku sporťáků, které se hodí nejen pro hraní videoher a streamování. Proč jsou tak oblíbené?

Z reality skokem do virtuality

S vývojem technologií občas zapomínáme na okolní svět a dáváme přednost tomu virtuálnímu. Je tomu již dávno, kdy mladí lidé trávili nejčastěji veškerý svůj volný čas mimo domov. Internet totiž poskytuje nekonečný prostor se vyjádřit, anonymitu a nespočet možností zábavy. A nemusíte kvůli tomu vynaložit sebemenší úsilí.

Stačí pár kliků a nasednete do závodních aut, proměníte se ve vojáky bojující ve druhé světové válce, stanete se zabijáky v postapokalyptickém světě, vtělíte se do šéfkuchařů, nebo jednoduše jezdíte v kombajnech a oráte pole. Možnosti máte neomezené.

Sexy archeoložkou za 3 vteřiny?

Ve virtuálním světě se stáváte anonymní jednotkou. Nikdo se vás nebude ptát na osobní, finanční ani partnerské problémy. A proto do něj utíká stále více jedinců. Při hraní počítačových her si můžete z čela sejmout nálepku „Josef Novák, finanční analytik“ a proměnit se v nespoutanou Laru Croft, šplhající po vrcholcích hor a zažívající jedno dobrodružství za druhým.

Od 80. let minulého století, kdy průmysl počítačových her zaznamenal první významnější růst, se změnilo mnohé. Hráči si nevystačili s obyčejnými plošinovkami a jejich náročné požadavky zavdaly důvod vývojářům vylepšovat grafické rozhraní a herní prostředí. Doba strávená za monitorem počítače se postupně prodlužuje, protože se nedokážete od hry odpoutat.

A zrodila se herní židle

Z toho důvodu se počátkem tohoto milénia obrátila pozornost na židle, na kterých během hraní her sedíte. Vznikl dnes již zavedený pojem „herní židle“. Jejich účelem je poskytnout hráčům pohodlné a zároveň zdravé sezení po celou dobu hraní. A proto se také značně odlišují od klasických otočných židlí. Pokud někdy narazíte na online přenosy z e-sport šampionátů či aktuálně velmi oblíbené herní streamy, všimněte si, že hráči nikdy nesedí na obyčejné kancelářské židli.

V čem se herní židle liší od klasické otočné?

Všechny herní židle mají hned několik společných rysů. Tím prvním a nejvýraznějším je jejich design. Sportovní vzhled napodobující sedačky závodních aut. Tento nápad se zrodil s narůstající oblibou závodních her. Výrobci a designéři se snažili o to, aby se hráč dokázal přenést do hry nejen myslí, ale i tělem.

Nejčastěji se u nich setkáte s koženkovým a látkovým potahem. Umělou kůži volí zejména ti uživatelé, kteří dávají přednost elegantnímu vzhledu. Její nevýhodou je však snížená prodyšnost, za kterou nebudete rádi především během horkých letních dní. Předností je však oproti látkovému potahu snadná údržba.

Dalším společným znakem je jejich tvar. Na rozdíl od klasických kancelářských modelů je opěrák herní židle po stranách lehce zahnutý dovnitř. Aby udržel „jezdce v sedle“. Častokrát u něj uvidíte průduchy v oblast krční páteře. Napomáhají totiž lepšímu odvětrávání kontaktní zádové části židle.

Konstrukce herní židle je mnohem robustnější, jelikož počítá se zvýšeným pohybem sedícího. Když se soustředíte, přirozeně se nakláníte na židli dopředu. Povede-li se vám vyhrát „match“, častokrát se prudce odsunete od stolu. A emoce u prohry vás mnohdy nutí praštit rukou do opěrky. Herní židle musí zkrátka s takovými pohyby počítat.

Velkorysé množství různého příslušenství z nich dělá židle, na kterých můžete propařit celou noc. Díky nastavitelným područkám, opěrce hlavy a beder, polohování vysokého zádového opěráku se vám bude sedět jako na obláčku. A zásluhou všech výše zmíněných vlastností a předností si získali přízeň nejen hráčů, ale i uživatelů hledajících netradiční židli do pracovny nebo kanceláře.

Pro hráče i manažery

V dnešní době totiž herní židle svému majiteli automaticky nálepku hráče nepřisoudí. Čím dál tím častěji se s nimi setkáváme i v kancelářském prostředí. Zásluhou svého extravagantního designu se lehce stanou dominantou interiéru. Jsou nepřehlédnutelné a originální.

Jak jsme již výše zmínili, herní židle jsou konstruovány tak, aby se na nich uživatel cítil dobře i po dlouhém sezení a nezničil si záda. A také tento argument platí na workoholiky pracující (s lehkou nadsázkou) od úsvitu do soumraku. Proč si nepořídit židli, nad kterou udělá každý „Wow!“, a zároveň nemuset řešit obavy ze ztuhlých zad a zablokované krční páteře?

U kanceláře to však nekončí. Polohování opěráku si zcela získalo také „houm-ofisáky“ a podnikatele, kteří doma práci u počítače střídají se zábavou. Z kancelářského softwaru se přepnou do okna s multimediálním přehrávačem, sklopí opěrák herní židle a stráví zaslouženou pauzičku sledováním seriálu vleže. Z pracovního do relaxačního módu za pár vteřin a bez námahy.

Herní židle jsou zkrátka trendy a jejich fanouškovská základna je opravdu pestrá.