Jak vybrat vhodné ergonomické pomůcky?

Potýkáte se často během kancelářské práce s neschopností soustředit se? Nutí vás nepříjemné mravenčení, přesezené nohy a ztuhlá krční páteř vrtět se neustále na židli? Pokud jste na položené otázky odpověděli ano, zpozorněte. Správnou cestou ke zdravému a pohodlnému sezení jsou vhodné ergonomické pomůcky.

Ergonomická kancelář, cesta ke zdravému sezení

Možná si to ani neuvědomujete, ale největší podíl na kvalitně odvedené práci má vaše pohodlí. Nemyslete si, že přehlížením těchto nepříjemných pocitů docílíte změny k lepšímu. Ba právě naopak. Dočasně vám mohou pomoct rehabilitace a regenerační masáže, ale opravdu chcete investovat peníze do něčeho, jehož výsledek je nejistý?

Mnoho z nás pracuje s počítačem více než 8 hodin denně. V dnešní době se to dá považovat za běžnou realitu moderního člověka. Je třeba si ale uvědomit, že standardní součástí této reality nejsou a neměly by být bolesti z přesezení. Přitom porazit tyto neduhy je jednodušší, než se může zdát.

Správnou cestou ke zdravému a pohodlnému sezení jsou vhodně vybrané ergonomické pomůcky. A tím nejjednodušším kritériem výběru je řídit se podle míst, odkud se bolest ozývá nejsilněji.

Bolest hlavy a krční páteře

Minimálně jednou v životě se s ní setkal každý z nás. Nepříjemná bolest hlavy, zablokovaná krční páteř a nesnesitelný tlak ve spáncích. Tyto strašáky způsobuje špatné držení těla při práci na počítači. Bojujete-li neustále se zlozvykem naklánět se blíž k monitoru, vaší nejúčinnější zbraní se stanou níže zmíněné ergonomické pomůcky.

Stojany a držáky pod monitor

Stojany i držáky pod monitor fungují jako prevence i řešení zdravotních problémů způsobených vlivem nesprávného umístění obrazovky počítače. Zvednou monitor do úrovně vašich očí a vás zbaví nepříjemných migrén a bolestí očí. Vlastníte-li notebook, stejnou mírou vám pomohou stojánky pod přenosný počítač.

Ergonomické polštáře

Bolest krční páteře rozhodně není příjemná záležitost, kterou byste chtěli dennodenně prožívat. Uleví vám od ní ergonomické polštáře, které můžete využít nejen v kanceláři, ale také při řízení vozidla či cestování vlakem či letadlem. Výplň z paměťové pěny přesně kopíruje křivku vaší krční páteře a podpoří tak její správnou polohu a držení.

Bolest zápěstí

Neodlepíte-li během práce delší dobu prsty od myši a klávesnice, brnění v konečcích prstů a tuhnutí zápěstí se nevyhnete. Způsobuje je nesprávný úchop myši a nedostatečná opora zápěstí během psaní. K vyřešení těchto problémů vám stačí minimum financí a zatočíte s nimi raz dva.

Podložky pod myš a zápěstí

Pod každou kancelářskou myší by neměla chybět vhodná podložka, která uchrání vaše zápěstí od nežádoucích otlaků, mravenčení, bolestí a v tom nejhorším případě syndromu karpálního tunelu. Vybírejte zásadně podložky disponující polštářkem. Je jen na vás, zda dáte přednost gelové či pěnové výplni, obě vám poslouží skvěle. Opomenout byste rozhodně neměli ani podložky ke klávesnicím, které plní stejnou úlohy jako ty pod myši.

Bolesti zad a bederní páteře

Aktuálním trendem mezi ergonomickými pomůckami jsou výškově nastavitelné stoly, které vám umožní pracovat vestoje i vsedě. Neméně důležitou roli v boji proti bolesti zad a páteře hrají také speciální bederní opěrky.

Výškově nastavitelné stoly

Tyto ergonomicky přizpůsobené stoly patří mezi technologické novinky a špičky modelů kancelářských stolů. Jejich neocenitelnou výhodou je individuální nastavení výšky pracovní desky a možnost pracovat ve dvou pozicích – vsedě i vestoje. Pravidelným střídáním těchto dvou pozic totiž napomáháte správnému krevnímu oběhu a ulevíte bolavým zádům.

Bederní opěrky

Bederní opěrky jsou ideálním pomocníkem do kanceláře pro zajištění správné polohy při sezení na jakékoliv židli. Jejich účelem je předcházet zdravotním problémům s páteří a nežádoucím bolestem zádového svalstva při dlouhodobé sedavé práci.

Bolesti chodidel

Při nevhodně zvolené kancelářské židli se může časem stát, že se začnete potýkat se špatným prokrvením nohou. Radíme vám tento problém nepodceňovat a raději investovat do praktické opěrky nohou. Ergonomické opěrky nohou napomáhají ke zdravému držení těla během sezení a správné cirkulaci krve. Jejich nespornou výhodou je pozitivní účinek na vaše zdraví a prevence nepříjemných bolestí a otoků nohou.