Zatočte se stresem v práci jednou provždy

Ať už vás práce sebevíc baví, jednou za čas se může stát, že na vás vybafne strašák v podobě stresu. Buď vás nakopne, nebo zdolá.

Pracovním stresem způsobeným reorganizací práce a nejistoty zaměstnání trpí přibližně 72 % lidí, dlouhou pracovní dobou a nadměrným pracovním zatížením až 66 % pracujících. To nejsou moc příznivá čísla, co?

Dnes se proto podíváme, s čím v práci nejčastěji bojujeme a jak s pracovním stresem se vším všudy zatočit. Svět totiž patří těm, co se… nezblázní.

Nízké platové ohodnocení

Milion měsíčně, služební vozidlo a bezplatné stravování bychom chtěli asi všichni. Bohužel nic není zadarmo. Pokud se přes veškeré své úsilí a výsledky cítíte finančně podhodnocení, zkuste se o tom pobavit se svým nadřízeným. Máte-li za sebou už nějaké pracovní úspěchy a zkušenosti, stojí to za zkoušku. Nicméně nezapomeňte, že váš pohled na vlastní pracovní výkon je z velké části subjektivní a jinak na něj může pohlížet váš šéf.

V dnešní době se totiž často setkáváme s přemrštěnými nároky zaměstnanců na výši své mzdy a jejich jednostranným pocitem nenahraditelnosti. Stůjte raději nohama pevně na zemi. Jste-li ale pevně přesvědčeni, že si za svůj výkon a výsledky zasloužíte více peněž a nadřízený je jiného názoru, možná je na čase změnit zaměstnání na takové, kde si vás budou cenit více.

Dlouhodobá nespokojenost s nízkým platovým ohodnocením ve vás dříve nebo později vyvolá pocit letargie, který může přerůst v nepříjemné deprese a úzkosti.

Nadměrné pracovní zatížení

Desítky e-mailů, upozornění v CRM systému, nové a nové úkoly k plnění. A do vás padá jedna káva za druhou. Přiznejte si konečně, že nejste Superman, ale obyčejný smrtelník, který tímto tempem brzy dorazí do stanice vyhořeníRozdělte si svůj pracovní den do dílčích částí.

Ráno vyřiďte e-maily, dopoledne vyřešte přidělené úkoly, v poledne se v klidu naobědvejte a s co nejčistější hlavou pokračujte ve zbývajících úlohách. Čím lépe si zorganizujete svůj den, tím lépe vám půjde práce od ruky.

Pokud jste i přesto zavalení papíry, přesčasy jsou vašim denní chlebem, a jste jen krůček k vyvěšení bílé vlajky kapitulace, delegujte některé úkoly na ostatní kolegy.

Časově náročná práce

Přehnaně časově náročná práce z vás doslova dokáže vysát i tu poslední kapku energie. Každý z nás si potřebuje dát sem tam pauzu a vypnout. Některá zaměstnání to však nedovolují a vyžadují neustálý pohotovostní režim.

Vzpomeňte si třeba na takové hasiče, chirurgy, řidiče městské hromadné dopravy nebo zdravotnické záchranáře. Ti si opravdu nemohou kdykoliv říct: „Teď mě nerušte, jdu si rozbalit svačinu.“

Nejistota zaměstnání

Nedostává se vám kýženého feedbacku od vedení firmy a stále si pokládáte otázku, jestli děláte vše správně. Najednou si v hlavě začnete tvořit své vlastní konspirační teorie a sami si z nich vyvozujete závěry. To vám opravdu dvakrát na produktivitě a vnitřním klidu nepřidá.

Místo fantazírování, které je kolikrát více ke škodě než k užitku, se rovnou zeptejte. Líná huba, hotové neštěstí. Zjistíte, v jaké situaci se zrovna nacházíte, co byste mohli zlepšit a v čem jste naopak přínosem pro firmu.

Šikana a obtěžování

Veškeré legrácky stranou. Tato psychická válka je zdravotně velmi nebezpečná. Možná se budete divit, ale stále se najdou takoví, kteří si ji nechávají líbit a raději mlčí. Z různých důvodů je pro ně důležitější udržet si své pracovní místo než zdravou psychiku, čímž odsuzují sebe samé na cestu do pekel.

Nejsou výjimečné ani případy, kdy oběti šikany na pracovišti sáhnou po tom nejkrajnějším řešení a rozhodnou se dobrovolně ukončit svůj život. Týká-li se vás blíže toto téma, případně znáte-li někoho, kdo se do takové situace dostal, nemlčte. Zaměstnavatelé mají ze zákona povinnost zabezpečit rovné zacházení mezi všemi zaměstnanci.

Příliš vysoké nároky na pracovní výkon

Hledáme absolventa s 10letou praxí. To sice přeháníme, ale některé firmy si opravdu představují váš pracovní výkon tak trochu jako Hurvínek válku. Každá firma funguje trochu jiným způsobem, a i přes veškeré vaše předchozí pracovní zkušenosti vám přirozeně chvilku potrvá, než se v novém prostředí rozkoukáte.

Nestyďte se s vedením komunikovat. Vysvětlete jim, že přidělený úkol je nad vaše kompetence a buď jej nejste zrovna schopni realizovat, nebo vám jeho splnění potrvá více času. Jsme jenom lidé, ne roboti.

Tělo vs. psychika: U nočních můr to začíná

Dlouhodobý vliv stresu má na lidské tělo devastující účinky. Pociťujete-li, že vám posílá jasné signály o tom, že je něco špatně, zpozorněte. Nemůžete práci dostat z hlavy ani po návratu domů a večer hůře usínáte, protože neustále myslíte na to, co všechno budete muset v práci stihnout následující den. Pracujete od nevidím do nevidím a vaše produktivita strmě klesá. Jste pod neuvěřitelným tlakem a je jenom otázkou času, kdy na dveře zaklepou zdravotní problémy.

Noční můry, nespavost, bolesti hlavy, vysoký tlak, poruchy soustředění – těmito neduhy to bohužel jenom začíná. Nakonec to může dojít do takových extrémů, jakými jsou úzkosti, deprese, srdeční onemocnění, poruchy stravování nebo syndrom vyhoření.

Dýchejte, meditujte a relaxujte

Dostanete-li se zase do stresové situace, zkuste identifikovat příčinu stresu a naučte se s ní pracovat. Má praktické řešení? Tak se do něj pusťte.

A co když řešení není a nic s ní nedokážete udělat? Jednoduše ji vypusťte z hlavy a smiřte se s tím, že stejně není ve vašich silách ji jakkoli ovlivnit.

Zodpovězte si otázky, jestli si na sebe můžete vzít opravdu tolik starostí a zdali to unesete. Delegujte některé úkoly a věci na někoho jiného. Nesnažte se dělat vše jen vy a nejlépe naráz. Zkuste svou práci raději dělat s klidem, rozvahou a neuspěchaně.

Dýchejte, meditujte, relaxujte a naučte se hýčkat sami sebe.