Chcete zlepšit interní komunikaci ve firmě? Začněte u jídelního stolu

Firemní kuchyňka – místo, kde se pracovníci scházejí, povídají a navazují přátelské vztahy. Dnes se podíváme na to, jak kuchyňku s jídelnou zaměstnancům přizpůsobit tak, aby se v ni jen neotočili pro kávu a nezmizeli rychle zpátky do útrob své kanceláře. Závodní jídelny prominou, na ty se dostane někdy příště.

Už jste někdy slyšeli o tom, že čím více se lidé v pracovním prostředí potkávají a komunikují, tím se jejich produktivita a schopnost spolupracovat zvyšuje? Třeba v takovém „open space“ modelu se dennodenní komunikaci zkrátka nevyhnete. Jak to ale vypadá ve firmách složených hned z několika oddělených kanceláří?

Mnohdy dochází k tomu, že si zaměstnanci raději hoví každý ve svém „hnízdečku“ a málokdy z něj vytáhnou paty. Pokud jste se právě v tomto případě zhlédli, nenamlouvejte si, že je to ideální situace. Není. A důvod je prostý. Špatnou komunikací nejen demotivujete spolupracovníky, ale zároveň umocňujete celkovou pracovní nespokojenost. A to určitě nechcete.

Teď si asi říkáte, že je přece nesmysl, aby se kolegové v kancelářích neustále navštěvovali a klábosili o všem možném. Je a není, jelikož některé firmy kladou důraz spíše na kolektivní spolupráci než na individuální výkon. Co kdyby ale existovalo místo, kde by se mohli scházet, v klidu si popovídat a navazovat přátelské vztahy? A víte, že to místo ve firmě možná máte? Přece firemní kuchyňka!

Základ připravíte na sporáku, husu si nechte na doma

Základním stavebním kamenem každé firemní kuchyňky je kuchyňská linka. Možná se budete divit, ale stále více lidí dává přednost konzumaci čerstvě přichystaného jídla před tím ohřátým v mikrovlnce. Dejte jim tu možnost. Bohatě k tomu postačí sklokeramický nebo indukční sporák a prostorná deska. Nemusíte se hned shánět po horkovzdušné troubě. Svatomartinská husa se v pauze na oběd těžko připraví.

A také nezapomeňte, že výpary a vůně při přípravě vašeho obědu nemusí být kolegům po chuti a raději mějte po ruce digestořDostatek úložných prostorů na nádobí, kuchyňské potřeby a příbory také není na škodu.

Houbičku a jar do ruky? Ne, děkuji

Když už jsme u přípravy jídla, kam se zašpiněným nádobím? Ruční mytí zabere příliš mnoho času. A povězme si to narovinu – koho to baví? Sice se najde hrstka lidí, která se altruisticky obětuje a prostě tu hromadu nádobí po konci pracovní doby ve dřezu umyje, ale napočítáte je ale na prstech jedné ruky. A to možná přeháníme. Přenechte tuto práci myčce na nádobí. Ušetříte si práci i trpělivost.

Fantastická čtyřka tak trochu jinak

A pak je tu svatá čtveřice snad každé kuchyňky. Lednice, kávovar, varná konvice a mikrovlnka. Nenahradíte je ničím. Tento čtyřlístek zkrátka přináší štěstí. Štěstí vašich nadřízených, zaměstnanců i kolegů.

Lednice uchová čerstvost veškerých uložených potravin i tekutin. A správně vychlazený nápoj během horkého letního dne odmítne málokdo. Naopak horký čaj si stěží připravíte bez varné konvice. Kávovar zas kávomilci berou za svou modlu, bez které si svůj den nedokážou představit. A mikrovlnná trouba? Pro ty, kteří si oběd raději připraví doma a pak pomocí několika kliknutí na ovládacím panelu mikrovlnky jídlo za pár sekund v práci ohřejí, je to jednoduše neocenitelný pomocník.

A co máš ty dneska k obědu?

Nyní se od spotřebičů přesuneme k jídelnímu stolu. Ten je centrem všeho dění. Vychutnáváte si u něj již zmíněnou kávičku, čaj i oběd. A zároveň s kolegy probíráte události posledních dní. Kde jinde se totiž v práci sejít a na okamžik zahodit veškeré starosti s deadliny?

Aničce z reklamačního to dneska fakt sluší, že?“, „A co máš ty dneska k obědu?“, „Už jsem vám vyprávěl, co se mi včera stalo? Tomu fakt neuvěříte.“, „Hoši, ve skladu je to teď fakt fičák. Už aby ta inventura byla za námi!“.

A stovky jiných žhavých témat mnohdy absolutně nesouvisejících s prací. Na chvilku nejste projektovým manažerem, který rozděluje ostatním úkoly, ale opět Kamilem, kterému v sobotu dovezli dřevo na topení a celý víkend ho se synem skládal. A že jim to dalo fakt zabrat.

Srdcem kuchyňky je jídelní stůl. Při zařizování určitě nepodceňte jeho výběr. Vybírejte z pevných a odolných materiálů. Přece jen se u něj za den vystřídá hned několik lidí. A tomu samozřejmě přizpůsobte i jídelní židle. Aby se na nich sedělo pohodlně drobné účetní i statnému skladníkovi.

Sečteno a podtrženo

Dobré jídlo zkrátka spojuje lidi. Při jeho konzumaci se totiž uvolňují do těla endorfiny neboli hormony štěstí. S plným žaludkem a pozitivní náladou se hnedka lépe komunikuje. A kde jinde se těmto příjemným činnostem oddávat než v útulné firemní kuchyňce?