Odhalili jsme tajemství prémiových židlí aneb Šetřit na kancelářské židli je „out“

Celou pracovní dobu sedíte za monitory, nespouštíte oči z obrazovek a zřídkakdy opouštíte své pracovní místo. Málokdo si však uvědomuje, že je to opravdu problém, protože lidské tělo není uzpůsobené nadměrnému sezení. Jak se s tím vypořádat bez dopadu na vaše zdraví?

Jak se vám sedí?

Zkuste si sami vybavit, na jaké židli v práci sedíte. Mezitím, co se vám zhmotňuje před očima, se zaměřte na to, jaký pocit ve vás tato představa vyvolává. Patříte-li mezi šťastlivce, kterým se při myšlence na svou kancelářskou židli rozzáří oči štěstím, můžete jásat. Zbylí, kterých je bohužel naprostá většina, se vybaví kus nábytku a s ním spojené nepříjemné pocity.

Bolesti krční páteře, ztuhlá záda, unavené a ztěžklé nohy. To jsou problémy, se kterými se nejčastěji potýkají lidé, kteří v práci sedí na nevhodné židli. Brání vám se plně soustředit a pracovat na plný výkon. A právě proto se dnes budeme věnovat klíčovému tématu, a tím je výběr pohodlné židle, na které můžete bez obav sedět po celou pracovní dobu.

Podíváme na seznam příslušenství, které by takové židli rozhodně nemělo chybět. Zároveň si vysvětlíme, proč jsou tyto prvky důležité, jak fungují a v čem napomůžou k pohodlnému sezení. A vezmeme to pěkně systematicky od hlavy (hlavové opěrky) až k patě (kolečkům).

Hlavová opěrka uleví krční páteři

Během dlouhého sezení se (byť nevědomky) častokrát zakláníte. Nejčastěji tomu tak bývá, když si po sobě na obrazovce zběžně kontrolujete svou práci. Záda zapustíte do opěráku a přirozeně si potřebujete opřít i hlavu. A právě k tomuto účelu slouží hlavová opěrka na kancelářské židli. Uleví vaší krční páteři a funguje jako prevence proti bolesti hlavy. V ideálním případě si ji můžete také nastavit podle svých potřeb. Upravit výšku, přizpůsobit sklon, nastavit úhel.

Opěrka beder podporuje přirozené zakřivení páteře

Všimli jste si někdy, že správná ergonomická židle nemá nikdy rovný opěrák? Důvod je prostý. Mírně prohnutý opěrák v oblasti beder podporuje přirozenou linii zad. A bederní opěrka slouží jako pomůcka neustále udržující toto žádoucí prohnutí. Spodní část opěráku je totiž nejvíce zatěžovaným místem během sezení. Doporučujeme, stejně jako u hlavové opěrky, dát přednost nastavitelné opěrce beder.

Područky pod ručky?

Během kancelářské práce mnohdy bez nadsázky neodlepíte prsty od klávesnice. Zdobí-li vaše zápěstí při práci otlačený proužek od hrany stolu, zpozorněte. Tato „okrasa“ totiž značí absenci opory předloktí a loktů. Nevědomky totiž během ťukání do klávesnice tlačíte zápěstí na přední hranu desky stolu a přivoláváte si nepříjemné problémy v podobě špatného prokrvení horních končetin. Správně nastavené opěrky předloktí tomuto zabrání. U pokročilých modelů židlí si je dokonce můžete nastavit do 4 směrů. Do výškydopředu a dozadublíž a dál k sedáku, a nakonec úhlopříčně do stran.

Opěrák a sedák – základna celé židle

Opěrák židle společně se sedákem tvoří pomyslnou základnu židle. Bez nich si židli těžko představíte. Potahují se všelijakými textiliemisíťovinou, nebo kůží – buď pravou, nebo její syntetickou imitací, které říkáme koženka či eko kůže. Každý potahový materiál má své klady i zápory, které je třeba brát v potaz. Žebříčku těch nejoblíbenějších vévodí kombinace látky a síťoviny. Její kouzlo spočívá ve vysoké prodyšnosti síťovaného opěráku a schopnosti látkového sedáku izolovat teplo. Její využití je proto univerzální. Hodí se jak do chladnějších kanceláří, tak do nadmíru vytápěných prostorů.

Doporučujeme vybírat z židlí, u kterých si sedák s opěrákem můžete přizpůsobit. Nemyslíme tím výškové nastavení, to je standardem i u těch nejobyčejnějších kancelářských židlí. Máme na mysli hloubkový posun sedací části, naklápění či možnost polohování opěráku zad.

Dynamické sezení díky synchronní mechanice

Každá kancelářská židle skrývá pod svým sedákem mechaniku, která se stará o pohyb sedáku a opěráku. Od 70. let 19. století, kdy světlo světa spatřily první židle do kanceláře, uběhla již řádka let. Vývoj mechanismů hýbajících židlí jde stále kupředu. Snaží se přizpůsobit i těm nejnáročnějším požadavkům a potřebám uživatelů. Aktuálně mají největší přínos pro zdravé sezení židle se synchronní mechanikou.

Jak již její název napovídá, tato mechanika se stará o synchronizovaný pohyb opěráku se sedákem židle. Laicky se dá říct, že se tyto dva prvky pohybují v souladu. Jsou na sebe navzájem závislé. Zapřete-li se do opěráku, přizvedne se současně i sedák. Čím méně se zapíráte, tím méně se naklápí sedák. Skoro jako houpání na houpacím křeslu, akorát dosáhnete mnohem dynamičtějšího sezení. Posilujete u něj svalstvo a automaticky zabraňujete sezení ve strnulé poloze.

Nepřeceňujte nosnost pístu

Na rozdíl od jídelních židlí disponují ty kancelářské jen jednou nohou – pístem. Každý má odlišnou nosnost, kterou je třeba respektovat. Zakoupíte-li si židli s nižší nosností, než je vaše hmotnost, riskujete rychlé opotřebení součástek a pokles sedu. Píst se poté větví do pěti ramen opatřených pojízdnými kolečky. Těmto ramenům se říká kříž. Stará se o celkovou stabilitu židle a její pohyb.

Kříže se vyrábějí nejčastěji ze 3 materiálů, případně z jejich kombinace. A těmi jsou tvrzený plastkov a dřevo. První dva zmíněné materiály jsou ty nejpopulárnější. Se dřevem se můžete setkat zejména u manažerských křesel, která jsou vhodná spíše ke krátkodobějšímu sezení. Z hlediska praktičnosti doporučujeme kříž z tvrzeného plastu. Byť se kov může zdát jako pevnější materiál, v mnoha případech tomu tak není. Stačí malá chyba při sváření kovu a problém je na světě. U plastového kříže neprohloupíte.

Oba materiály však mají své odpůrce i zastánce. Příznivci plastu navíc nejčastěji jako výhodu uvádí, že na rozdíl od kovu tolik nestudí, pokud se o něj opřete bosýma nohama.

Plynulý pohyb po jakékoliv podlaze

Začali jsme u hlavy, končíme u paty. A tou pomyslnou patou jsou kolečka židle. Neuděláte chybu, když si vyberete židli s kolečky s měkčeným povrchem. Jsou univerzální a povolí pohyb jak po tvrdé, tak po měkké podlaze. Hravě si poradí s kobercem i dřevěnými parketami.

Závěrem rada nad zlato

Myslete na to, že při koupi vhodné kancelářské židle investujete do svého zdraví, ne do designového doplňku vaší kanceláře. Nechlácholte se tím, kolik peněž se vám podařilo ušetřit při nákupu levné židle ve výprodeji. Možná si říkáte, že vám přeci základní model vystačí. Nevystačí. Vaše tělo vám to totiž dá dřív nebo později samo najevo.