Lifehacky: 8 triků, jak zlepšit produktivitu při práci

Nemáte-li organizaci svého pracovního dne stále zcela pod palcem a uvažujete, jak tomu jít naproti, máme pro vás několik triků k odzkoušení. Začnete se díky nim lépe koncentrovat na úkoly a práce vám půjde hned od ruky. Připraveni? Tak pojďme na to.

Lifehack č. 1: Tak si na to připijeme, ne?

Žádný aperitiv, ale sklenice vody! Mnozí totiž během pracovního dne vlivem zaneprázdnění zapomínáte pít, a místo toho do sebe házíte jeden šálek kávy za druhým. Ne, takto by to opravdu nešlo. Kávu vám sice vymlouvat nebudeme, ale za vodu se přimlouváme. Obecně platí, že na každých 15 kilogramů hmotnosti se doporučuje vypít přibližně půl litru neslazené vody.  Pokud s tím neustále bojujete, nechte si láhev (nebo rovnou dvě) na pracovním stole. Jako pomyslné milníky vyznačte čáry s konkrétními hodinami a postupně upíjejte. Jen takto se ujistíte, že opravdu vypijete dostatek tekutin a neriskujete dehydrataci.  Ztráta energie, bolení hlavy a migrény v pracovním době fakt nejsou vítány.

Lifehack č. 2: Vsaďte na tři dvacky

Koukáte od rána do monitoru a pálení rohovky se pravidelně ozývá stejně jako veteránovi stará rána z války ve Vietnamu? Nevěšte hlavu, máme pro vás řešení, díky kterému si vaše oči odpočinou a vy se budete moct lépe soustředit na práci. Slyšeli jste někdy o tzv. Pravidlu 20-20-20? Každých 20 minut si dejte 20vteřinovou pauzu, během které koukejte na předmět vzdálený 20 stop. Nehledejte převodníky jednotek, je to 6 metrů. Pravidlo 20-20-6 by ale znělo blbě.

Lifehack č. 3: Vytočil vás šéf? Zatočte si se spinnerem

Pamatujete na boom s fidget spinnery? Není tomu až tak dávno. Kdo jej neměl, nebyl IN. Možná jste dokonce vy sami rodiči, kteří tomu podlehli a svému potomkovi jeden koupili. Teď si asi říkáte, jak vám taková hračka může pomoct k lepšímu pracovnímu výkonu, co? Podívejme se na to z druhé strany. Nepříjemnou a stresovou situaci jsme v práci zažili asi všichni. Blížící se deadline, sezení s šéfem nebo zákazník typu ředitel zeměkoule vám fakt na koncentraci nepřidá. Někdo v krizi poklepává rukou, jiný si kouše nehty a další zas vehementně podupává nohou. A pak jsou tu nenapravitelní okousávači tužek a propisek. Zatočte s těmito zlovyky a pořiďte si fidget spinner nebo fidget cube. Stojí to pár korun a kolegové na vás přestanou vrhat vyčítavé pohledy.

Lifehack č. 4: Zbavte se chaosu na pracovním stole

Papír sem, papír tam. Tucty psacích potřeb, katalogy, ceníky, lepicí papírky, hrnek kávy, mobil, klíče, blok… Takto bychom mohli pokračovat donekonečna. Nesmí na kancelářském stolu chybět, to ano. Nemusí být ale chaoticky rozházené a tvořit kolem vás surrealistický obraz Salvadora Dallího, ne? Nepořádek je akorát dalším podnětem, který snižuje vaši koncentraci a odvádí pozornost. Tak se jej hned zbavte.

Lifehack č. 5: Vytvořte si vlastní To-Do list

Sepište si seznam úkolů, které vás v konkrétní den čekají a zároveň si je seřaďte podle složitosti. Skvěle vám k tomu poslouží obyčejný papír i chytrá aplikace. Poté si vyberte jednu z níže zmíněných metod, jak k daným úlohám systematicky přistupovat. Volba přístupu je individuální, protože na každého holt platí něco jiného.

  1. Složité úkoly vyřešte hned na začátku a po zbytek dne si užívejte na vlně jednoduchých úloh.
  2. Nastartujte den snadnou úlohou, jejíž dokončení vás nakopne k řešení těžších úkolů.
  3. Složité úkoly si nechte na část dne, kdy vaše koncentrace dosahuje maxima. Sami sebe totiž znáte nejlépe.

Hotové úkoly si poté postupně odškrtávejte. V čem spočívá kouzlo takového To-Do listu? Pomůže vám lépe si zorganizovat čas, rozvrhnout práci a po odškrtnutí se dostaví nepředstavitelně příjemný pocit satisfakce.

Lifehack č. 6: Dvouminutovky

Sedíte nad úkolem a v aplikaci pro řízení projektů na vás vyskočí upozornění na novou úlohu. Co teď? Nenechte se vykolejit. Pokud nová úloha zabere méně než 2 minuty, okamžitě ji splňte. Nevyvede vás to z míry a nijak nenaruší vaši koncentraci na nynější úkol. Zabere-li více než 2 minuty, věnujte se ji až po dokončení stávajícího úkolu. Úkoly nemají nožičky, nikam vám (bohužel?) neutečou.

Lifehack č. 7: Zapomeňte na multitasking

Nejste roboti a nikdo vám neurve hlavu za to, že nezvládáte dělat deset věcí najednou. Kamenem úrazu multitaskingu je totiž roztříštění pozornosti do dílčích úloh bez zamyšlení se do větší hloubky. Raději se věnujte jedné činnosti a po jejím dokončení se vrhněte na jinou.

A pokud stále trváte na tom, že vám souběžné vypracování úkolů jde levou zadní, máme pro vás malou hru. Zaměřte se na obrázek s mřížkou po dobu 30 vteřin. Poté jej zpaměti přepište dvakrát na papír a stopujte si čas. V první verzi vyplňujte mřížku po sloupcích, v té druhé po řádcích. Co vám zabralo více času? Vsadíme se, že sloupce.

Lifehack č. 8: Když rutina není na škodu

Tento tip je především pro všechny, kteří pracují z domova. Vytvořte si pracovní i studijní návyky. Vstávejte ve stejnou dobu, snídejte ve stejnou dobu, pracujte ve stejnou dobu. Mozek i mysl si na tento pravidelný postup zvyknou a ve chvíli, kdy se potřebujete koncentrovat, budou připraveni na práci. Skoro jako Pavlovův reflex, že?