Jak pečovat o potahové materiály?

Pořízení čalouněného nábytku přináší nejen radost, ale i starost o to, aby vydržel co nejdéle. Opakované otírání potahu během sezení, pot a přímé sluneční světlo mu dávají zabrat. Přečtěte si, jak se o potahy starat, aby vypadaly stále jako nové.

Pravá kůže

Pravá kůže je exkluzivní materiál, o který byste opravdu neradi přišli kvůli špatně zvolené péči. Její údržba je však snadná. Na jejím povrchu totiž neulpívá tolik prachu, jako je tomu právě u látkových potahů. Proto stačí jednou za čas vytáhnout ruční vysavač s jemným kartáčkem a prachové částice vysát zejména z hůře dostupných míst. Netlačte však plastovou hubicí vysavače na kožené čalounění příliš silně, mohli byste nechtěně poškrábat jeho povrch. Stejně tak jednoduše ho mohou poškrábat drápky domácích mazlíčků.

Pokud se vám nedopatřením podařilo polít nábytek tekutinami nebo jinak zašpinit, doporučujeme v prvním kroku přiložit na zašpiněné místo papírovou utěrku. Odsaje velkou část vlhkosti z materiálu. Nechala-li rozlitá tekutina na koženém potahu nevzhledný flek, máte dvě možnosti, jak situaci vyřešit. Tím prvním, ekonomičtějším, je použít hodně naředěný roztok destilované vody a mýdla na vodní bázi. A tento roztok pomocí měkkého hadříku jemně vmasírovat do postiženého místa. Druhou možností je zakoupit si současně s čalouněným nábytkem sadu na jeho čištění. Šamponů, kondicionérů a čističů pravé kůže je nepřeberné množství, a proto je vždy nejlepší cestou zeptat se přímo prodejce nábytku, jaký prostředek vám on sám může doporučit. Obloukem se vyhněte čističům obsahující bělidlo. A pamatujte ale, že každý potahový materiál vyžaduje zvláštní péči a najít jeden univerzální prostředek na čištění všech je nereálné.

Před tím, než začnete čistit skvrnu přípravkem nebo roztokem, ujistěte se na méně viditelné části potahu, zda prostředek jeho povrch neznehodnotí. Až poté začnete se samotným čištěním. Aby vám nábytek čalouněný do pravé kůže vydržel co nejdéle, je vhodné se o něj pravidelně starat. Jednou za čas jej vyčistit šamponem na pravou kůži a přetřít vhodným kondicionérem.

Eko kůže

Alternativou ke koženým potahům je eko kůže neboli syntetická kůže. Svým vzhledem a vlastnostmi věrně napodobuje pravou kůži. Pokud se vám struktura pravé kůže líbí, ale nechce se vám utrácet za ni tolik peněz či nesouhlasíte s chovem zvířat pro kožedělný průmysl, je pro vás syntetika ideální variantou. Co se týče její údržby, je na tom velmi podobně jako pravá kůže.

Při čištění skvrn opět používejte destilovanou vodu v kombinaci s mýdlem na bázi vody nebo speciální prostředky na eko kůži. Po dočištění nesušte nikdy eko kůži horkým vzduchem, mohla by jednoduše popraskat a takové škody se jen těžko vrací. Počítejte s tím, že s některými skvrnami je bohužel boj předem prohraný. To se týká zejména lihových popisovačůinkoustu nebo zabarvení od nekvalitního oblečení pouštějícího barvu.

Látkový potah

Na rozdíl od pravé a syntetické kůže, jsou textilní potahy přece jen v jedné věci praktičtější. V případě znečištění s nimi není třeba přehnaně jednat jako v rukavičkách. To samozřejmě ale neznamená, že můžete případné skvrny odstraňovat pomocí hrubého kartáče! Nicméně třeba parní čističe a vysavače nejsou pro hrubší textilie takovým problémem jako pro kožené potahy. Při zašpinění textilie postupujte podobně jako u kožených materiálů.

Je-li povrch politý tekutinou, nasajte ji papírovou utěrkou. Poté použijte k čištění roztok čisté vody s mýdlem nebo speciální prostředek na látkové potahy a měkký hadřík, pomocí kterého jemnými krouživými pohyby vmasírujete čistidlo do textilie. Horký vzduch při sušení v tomto případě neudělá paseku jako u kůže. Nevýhodou látkových potahů je však jednodušší ulpívání prachu a žmolkování textilie kvůli jejímu častému otírání.