Logo
n 800 100 030   Volejte zdarma Po–Pá 8.00-17.00

Zdravé sezení a ergonomie

Ergonomie

Ergonomie je pojem, který vznikl z řečtiny: ergon - práce a nomos - zákon. V roce 1857 tento pojem poprvé použil Wojciech Jastrzębowski. Ergonomie je věda o zákonitosti lidské práce. Ergonomické dnes může být všechno - myš, klávesnice, židle, kolo, kuchyně... Základem ergonomie je vyrábět věci, které dále neubližují našemu zdraví při jejich krátkodobém nebo i dlouhodobém používání.

zdravé sezení

Kdo trpí bolestmi zad

Na bolesti zad (šíjí, bederní páteře, bolest v oblasti ramen), brnění v prstech, bolesti na rukou nebo zápěstí si stěžuje 70 % naší populace, která tráví svůj čas sezením u počítače za psacím stolem.

 

Máme bolesti zad brát vážně?

Ano! Za prvé mohou Vaše bolesti pocházet od páteře. Za druhé stane-li se tato bolest chronickou, způsobí trvalé poškození. Neodkladně se tedy zamyslete nad možnými úpravami Vašeho sezení u počítače v zaměstnání!

 

Správné držení těla při práci.

Absolutní nutností, bez které se neobejdeme, je kvalitní kancelářská židle nebo křeslo, která se dá nastavit tak, aby podepírala spodní oblast zad.

  1. Využijte celou plochu sedáku židle a posaďte se co nejvíce dozadu. Tím pádem máte větší kontakt s opěradlem a sedákem. Zamezujete tak tlaku na ploténky.
  2. Sedíme rovně, hlavu držíme také rovně a nikam jí nenatáčíme a ani neschylujeme. V případě, že se dlouhodobě v práci věnujete volání, tak si pořiďte co nejdříve handsfree (sluchátka na hlavu).
  3. Chodidla položte rovně na podlahu nebo v lepším případě využijte podložku pod chodidla. Nastavte si sedací plochu tak, aby odpovídala Vaší výšce.
  4. Předloktí leží v pravém úhlu na pracovní desce. Nadloktí směřujte uvolněně dolů. Cílem je mít pracovní stůl co nejblíže u těla. Čím větší je vzdálenost mezi páteří a rukama na pracovní ploše, tím větší máme práci se statickým držením těla. Toto trvale škodí ramenům, šíji a zádům.

 

Přizpůsobte si židli!

Toto vypadá velmi jednoduše, ale musíte dbát na zásady (viz výše, níže). Kupujte si kancelářskou židli, která splňuje Vaši hmotnostní kategorii. Člověk vážící 100 kg si může koupit židli s nosností 150 kg, ale pokud by to bylo naopak, pak by nastal problém v rámci ergonomie židle.
Nezůstávejte stále v jedné pozici a dynamicky střídejte polohy. Staráte se o pohyb, který přispívá k výživě plotének.

 

Pohled na počítač.

Vaše oči by měli být ve vzdálenosti minimálně 50 cm od monitoru. Horní okraj monitoru by měl být v úrovni Vašich očí. Ideálně, pokud si můžete nastavit sklon monitoru. Ten by měl směřovat mírně spodní hranou směrem k Vám. Odlehčujete tak práci ploténkám a zátylku.

 

Práce u počítače.

Zajímavé, že právě teď na počítači pracuje dalších 30 000 000 osob. Tato práce je velmi těžká. Jedním prstem kliknete na klávesu či myš až 80 000 x (na myš v běžném provozu 2 000 - 10 000 kliknutí). Více než 60 % lidí, kteří pracují denně s myší alespoň 3 hodiny, má problémy v oblasti šíje a ramen. Každý čtvrtý si stěžuje na bolesti svalů paže. Toto všechno vede k syndromu RSI (repetitive strain injury, nemoc, která vzniká opakovaným zatížením) a poškození svalových vláken, šlach, nervů a kloubů. Abyste tomuto zabránili, držte myš a klávesnici co nejblíže tělu a uprostřed psacího stolu. Zajistěte si dostatečně dlouhý kabel nebo v lepším případě bezdrátovou myš a klávesnici.

 

Co musí vydržet Vaše ploténky?
Níže jsou údaje o člověku, který má váhu 70 kg.
 
Leh na zádech 16 kg
Pohodlný sed s opěradlem 43 kg
Pohodlný sed bez opěradla 74 kg
Uvolněný stoj 80 kg
Chůze naboso 90-100 kg
Zvedání 20 kg ze dřepu 272 kg
Zvedání 10 kg s ohnutými zády 368 kg
Nadzvednutí 50 kg s předkloněním 700 kg

 

 

 

Váš košík je prázdný

KuchyněKuchyně O
Obývací pokojObývací pokoj O
LožniceLožnice O
PředsíňPředsíň O
PracovnaPracovna O
ZahradaZahrada O
Dílna a garážDílna a garáž O