Logo
n 800 100 030   Volejte zdarma Po–Pá 8.00-17.00

Víte, co by nemělo chybět v žádné kanceláři? Jaký dezén byste měli zvolit nebo podle čeho posuzovat kvalitu nábytku?

Ať už renovujete stávající kanceláře nebo si zařizujete zcela nové, výběru kancelářského nábytku se skoro jistě nevyhnete. Nepodceňujte tuto investici. Vhodný nábytek totiž nemusí jen dobře vypadat, ale může také pozitivně ovlivnit například produktivitu. Poradíme vám s výběrem.

Nejprve se podívejme, co by nemělo chybět v každé kanceláři...

Kancelářský stůl

Stůl je základem každé kanceláře. Právě u stolu totiž trávíme nejvíce času. Měl by být dostatečně vysoký, prostorný a designově sladěný se zbytkem kanceláře. Koneckonců váš stůl uvidí každá návštěva jako první.

Jak vysoký stůl vybrat?

Výška stolu by se měla odvíjet od toho, jak vysocí jste. Nejrozšířenější výšky stolů jsou 75-76 cm. Na oblibě stoupají také výškově nastavitelné stoly, které umožňují kombinovat práci vsedě i vestoje.

 

Nezapomeňte, že na výšku stolu má vliv i výška sezení. Sezení za stolem si tak můžete „přizpůsobit“ také zvýšením židle či křesla. Neopomíjejte proto výšku, ve které sedíte.

 

Vaše výška                         Výška stolu

160-170 cm                        65-67 cm

170-185 cm                        67-75 cm

185-200 cm                       75-80 cm

 

Jakou roli hraje šířka a hloubka stolu?

Šířka stolu se ve většině řadách nábytků pohybuje od 120 do 200 cm. Čím širší stůl, tím více prostoru získáte pro věci, které potřebujete k práci.

Například na stůl o šířce 140 cm se vám pohodlně vlezou dva monitory o velikosti 27" i s dalším příslušenstvím.

Hloubka hraje velmi podobnou roli. Čím hlubší stůl, tím více prostoru získáte například pro klávesnici nebo důležité dokumenty.

Rovný nebo rohový stůl?
Rovné stoly doporučujeme pro práci na PC nebo klasickou kancelářskou práci. Pokud tyto dvě činnosti kombinujete, doporučujeme rohový pracovní stůl, kde si pro každou práci vyhradíte jednu stranu stolu.

Kancelářský kontejner

Kontejner skvěle doplňuje kancelářský stůl. Slouží především jako hlavní úložný prostor na vše, co nechcete nebo nepotřebujete na stole mít. Kontejnery mohou být pojízdné nebo přístavné. U lepších nábytků jsou také vybaveny centrálním zamykáním.

Pojízdný nebo přístavný?
Hlavní výhodou přístavných kontejnerů je, že mohou až o několik desítek centimetrů rozšířit pracovní plochu stolu. U některých nábytků mohou dokonce zastoupit i samotnou podnož. Naopak pojízdný kontejner snadno přemístíte v případě, kdy potřebujete kancelář přestavět.

Skříň

Skříně neodmyslitelně patří do každého obývaného prostoru. Poskytují dostatek prostoru na větší věci a samotný prostor kanceláře vyplňují a zútulňují. Skříně dělíme na nízké, střední a vysoké. Můžete si je pořídit s dveřmi i bez dveří. Šatní nebo klasické.

Nízká, střední nebo vysoká?

Nízké skříně jsou ve většině případech přístavné ke stolům. Proto rovněž jako přístavné kontejnery rozšiřují pracovní plochu a nabízí další úložný prostor.

Střední skříně jsou vhodné pro umístění věcí, které nechcete nebo nepotřebujete mít na stole. Jako například květiny, tiskárny, interiérové doplňky apod.

Vysoké skříně slouží primárně jako velký úložný prostor ve formě polic. U šatních skříní pak můžete oblečení pověsit na šatní tyč.

Skříň s dveřmi nebo bez?
To je především otázka soukromí. Pokud do skříně ukládáte věci, které chcete skrýt před návštěvou či kolegy, je vhodné zvolit skříň s dveřmi. Skříň s dveřmi navíc působí bytelněji.

Klasickou nebo šatní skříň?
Šatní skříně jsou oproti klasickým vybaveny šatní tyčí, která slouží pro zavěšení věšáků s oblečením. Ve většině řadách nábytků však nejsou opatřeny zámkem.

 

Jaký dezén dřeva zvolit?

Abyste docílili jednotného vzhledu, doporučujeme kancelář vybavit pouze jednou nábytkovou řadou. Prvky jedné řady se totiž v drtivé většině skvěle doplňují. Dokupování dalších kusů ve stejném dezénu pak není problém, protože se barevně shodují i po několika letech.

Světlé dezény

Světlé dezény jako například javor navozují příjemnou atmosféru, proto jsou ideální pro zaměstnance. Jsou reprezentativní a opticky zvětšují celý prostor kanceláře.

Tmavé dezény

Tmavé dezény jako například wenge jsou vhodné do kanceláří vedoucích pracovníků. Vyjadřují stabilitu a autoritu.

 

Podle čeho posuzovat kvalitu nábytku?

Hmotnost nábytku

Zde jednoznačně platí, že kvalita něco váží. Čím těžší je daný kus nábytku, tím více materiálu bylo spotřebováno na jeho výrobu. V drtivé většině se dnes nábytek vyrábí z laminované dřevotřísky o různých tloušťkách.

Síla desek

Síla desek je dalším z hlavních ukazatelů kvality. Čím silnější desky, tím pevnější a bytelnější je daný kus nábytku. Obecně platí, že čím kvalitnější nábytek, tím silnější jsou jeho desky. Samotné desky pak můžeme rozdělit na dva typy:

Horní desky

Jsou to zpravidla nejsilnější ohraničující desky, které nábytek chrání a dodávají mu potřebnou pevnost. Horní desky najdete u všech typů prvků od stolů až po skříně. Jejich šířka se pohybuje od 22 mm do 54 mm.

Ostatní desky a konstrukce

Mezi ostatní desky patří například konstrukce, podnože, dna nebo paravány. Síla ostatních desek se pohybuje od 16 mm do 38 mm.

Ohraničení nábytku – tzv. ABS hrany

Takzvané ABS hrany zakončují horní desky v těch nejdůležitějších místech – na hranách. Slouží jako ochrana nábytku i člověka. Před údery nebo nárazy. U dražších nábytků slouží ABS hrany jako designový prvek, který vylepšuje jejich celkový vzhled.

 

Váš košík je prázdný

KuchyněKuchyně O
Obývací pokojObývací pokoj O
LožniceLožnice O
PředsíňPředsíň O
PracovnaPracovna O
ZahradaZahrada O
Dílna a garážDílna a garáž O