Logo
n 800 100 030   Volejte zdarma Po–Pá 8.00-17.00

Centrum dění celé domácnosti aneb Vybíráme jídelní stůl

Zamysleli jste se někdy nad tím, na kterém místě se nejčastěji scházíte s rodinoupřáteli a svými blízkými? Je to místo, kde dochází častokrát k vášnivým diskusím, plánování událostí a sdílení radostných i chmurnějších pocitů. Vracíte se k němu každý den a považujete jej za běžnou součást vašich životů a málokdy mu věnujete bližší pozornost.

Nebudeme vás dlouho napínat. Tím tajemným místem je jídelní stůl. Setkáváte se u něj nejen o svátcích, ale i během snídaní, obědů a večeří. Jednoduše se dá přirovnat k pomyslnému centru dění každé domácnosti. Jak ale vybrat ten správný jídelní stůl, aby co nejlépe zapadl do interiéru, vyhovoval celé rodině a byla radost k němu zasednout?

Jaký materiál zvolit?

Výběr ideálního jídelního stolu vždy začíná volbou materiálu. V dnešní době je nabídka stolů široká a opravdu pestrá. Nemusíte se tedy bát popustit uzdu fantazii. Každý materiál má však své pro a proti, která je třeba brát v potaz. 

Nestárnoucí dřevěná klasika

Nadčasové masivní dřevo se používá snad od nepaměti a lidé se k němu stále rádi vrací. Velmi jednoduše jej sladíte se zbytkem interiéru, je příjemné na dotek a dokáže prostor zútulnit. Masiv je navíc dokonale pevný materiál s dlouhou životností

Kamenem úrazu tohoto materiálu je však jeho údržba. Ihned můžete zapomenout na silnější čisticí prostředky, ty totiž zlikvidují případnou vrstvu laku nebo vosku na stole a vytvoří nehezké mapy. Velice špatně z něj také budete smývat fixem malované obrázky vašich nezbedných ratolestí.

Pokud i přesto trváte na dřevu, doporučujeme vám stůl opatřit skleněnou tabulí, která desku stolu ochrání.


Moderní sklo

Mezi moderní a oblíbené materiály se řadí také sklo. Jeho údržba je daleko jednodušší než u dřevěného stolu. Čáry od fixů, rozlitou kávu i mastné fleky omyjete lusknutím prstů. Někomu však nemusí být příjemné dotýkat se chladné skleněné desky. Během stolování může studit na dlaně a předloktí a je-li průhledná, neubráníte se pohledu na nohy zbylých strávníků. Bojovat budete také s četnými otisky prstů a dlaní. Těm se bohužel neubráníte. Skleněný jídelní stůl tedy plní spíše účel interiérového designového prvku než funkčního kusu nábytku.

Oblíbená kombinace dřevotřísky a laminátu

Dřevotříska v kombinaci s laminátem se nabízí jako levnější alternativa k masivnímu dřevu. Věrně imituje jeho kresbu, avšak postrádá jeho charakteristickou vůni a bezkonkurenční pevnost. Oproti masivnímu dřevu ale spočívá jeho výhoda v tom, že jej není nutné impregnovat ani voskovat. Údržbu zvládnete levou zadní během malé chvilky. Nejvíce tyto vlastnosti oceníte, máte-li děti.

Tvar stolu přizpůsobte počtu strávníků

S materiálem jste se již seznámili, nyní je na čase si nastínit, jaký tvar stolu bude pro vás tím nejvhodnějším. V tom vám pomůže jednoduchý vzoreček. Sečtěte si počet členů v domácnosti, kteří pravidelně k jídelnímu stolu usedají. K této cifře přičtěte číslo 2. Pokud to totiž prostor v interiéru dovolí, vždy je lepší mít větší jídelní stůl a být připravení na nečekané návštěvy. Za běžných podmínek se u stolu nebudete tolik mačkat a zaskočí-li vás návštěva, jednoduše ke stolu přistavíte další židle. A právě na základě tohoto výpočtu je dobré vybírat i tvar stolu.

Kulatý stůl pro rodinu s dětmi

Stůl s kulatou horní deskou najde své uplatnění především v menších domácnostech. Doporučujeme jej k usazení maximálně 6 strávníků. Čím větší kulatý stůl je, tím vzdálenější jste od jeho středu, ve kterém se nejčastěji nachází mísy s pokrmy, nápoje a dochucovadla. A tím častěji se také stává, že na sebe nebo na spolusedícího něco nechtěně převrhnete. Jeho bezkonkurenční výhodou je však absence čela a rohů. Odpadá starost o to, kdo tentokrát bude sedět v čele stolu a zda se ratolesti nezraní o jeho rohy.


Do garsonky čtverec

Stůl s horní deskou ve tvaru čtverce se skvěle hodí do garsonek, ve kterých žijí dva v páru. Ušetří vám v prostoru dostatek místa a nevytváří ani žádné překážky během stolování. Máte-li malé dítko, které si chůzi teprve osvojuje, není na škodu zakrýt rohy stolů chrániči. Zabráníte tak nejednomu neštěstí.

Obdélníková stálice

Nejoblíbenější a nejběžnější tvar stolu. Pohodlně k němu usadíte nejčastěji od 4 do 10 osob. Nejvíce žádaným typem je 6místný obdélníkový stůl. Předností obdélníkových stolů je, že nabízí dostatek místa k usazení vícečlenné rodiny i páru. Záleží pouze na tom, v jakých rozměrech si stůl vyberete. A pokud tápete a víte, že velké rodinné návštěvy jsou pro vás denním chlebem, vaše váhání vyřeší rozkládací stůl. Ten si můžete upravit dle situace.

Máme vybráno!

Svého favorita již máte – co teď? Jak jsme již zmínili, u jídelního stolu trávíte a budete trávit mnoho času. Máte-li možnost, odzkoušejte si jej v prodejně nebo v showroomu. Ujistíte se, že jste vybrali ten správný, u kterého bude radost sedět.

Židle slaďte se stolem

Jídelní židle jsou neodmyslitelnou součástí všech jídelních stolů. Vybírejte takové, které k němu designově ladí a neruší v interiéru. K dřevěnému stolu nejlépe sedí židle ze stejného materiálu. Naopak ke stolu z tvrzeného skla pořiďte židle kovové. Samotný stůl totiž kovové prvky často obsahuje a takové židle k němu budou zkrátka skvěle pasovat. Padly vám do oka jídelní židle potažené látkou nebo kůží? Ujistěte se, zda jsou odolné proti odřenísnadno čistitelné a příjemné na dotek. A vlastníte-li domácího mazlíčka, oceníte také drápkůvzdornost. Pokud jsou pro vás naopak klasické jídelní židle nudné a hledáte něco, čím byste interiér zútulnili, poohlédněte se po jídelních lavicích. Dodají jídelnímu stolu „šmrnc“.

 

Váš košík je prázdný

KuchyněKuchyně O
Obývací pokojObývací pokoj O
LožniceLožnice O
PředsíňPředsíň O
PracovnaPracovna O
ZahradaZahrada O
Dílna a garážDílna a garáž O