Jak vybrat kancelářskou židli?

Lámete si hlavu s výběrem kancelářské židle? Poradíme vám

Výběr židlí není radno podcenit – ať už jimi chcete vybavit celé pracoviště a máte omezený rozpočet, nebo jen hledáte tu pravou židli do pracovny. Přece jenom na nich možná strávíte značnou část života. Přečtěte si, jak při výběru neudělat chybu.

Není židle jako židle

Běžný smrtelník si kancelářskou židli spojí s otáčivým sedákem a nastavením výšky sedu. To ale není zdaleka vše. Možná budete překvapeni, co všechno kancelářské židle nabízí. Nejprve se ale musíme odrazit od kritérií výběru.

Nejčastěji si vybíráme židle ze dvou důvodů. Buď máme v plánu vyměnit svou starou za nový model, nebo vybavujeme rovnou celé pracoviště. V prvním případě nemusí být rozpočet rozhodujícím faktorem, ve druhém naopak bývá právě klíčovým kritériem.

Omezený rozpočet versus pohodlné sezení

Lze vůbec skloubit vymezený rozpočet s běžnými nároky na pohodlné sezení? Rozhodně ano. Pro běžnou 8hodinovou pracovní dobu není třeba vybírat mezi modely s pokročilým nastavením. Doporučujeme vám sáhnout po cenově dostupnějších židlích s houpacím mechanismem. U těchto židlí si můžete nastavit kromě výšky sedu také citlivost houpání.

Houpáním proti strnulé poloze

Proč by vás měly oslovit právě židle s houpací mechanikou? Při sedavé práci u počítače je důležité vyhýbat se strnulé poloze. A právě v tomto vám pomůže houpání – během sezení posílíte povolené břišní svalstvo a zároveň protáhnete krční i zádové svaly.

Jak_vybrat_zidli_banner_01

Nezapomeňte na opěrky podporující držení těla

Cenově dostupnější modely disponují také nejčastěji pevnými či výškově nastavitelnými opěrkami předloktí. Ty udržují vaše lokty v jedné rovině a zamezují vzniku nepříjemného mravenčení. Bonusem bývá nastavitelná opěrka hlavy, která se společně s opěrákem zad postará o kompletní oporu vaší páteře. Co se týče typu potahového materiálu, v žebříčku oblíbenosti na plné čáře vyhrává kombinace látky a síťoviny nehledě na pokročilost modelu.

Levnější modely židlí zkrátka neznamenají riziko v podobě snížené kvality. Naopak v sobě zahrnují vše potřebné pro pohodlné sezení bez vysokých nároků na možnosti nastavení. Přesvědčte se sami například s naší židlí Moush+.

Co můžete očekávat od pokročilých modelů židlí?

Poohlížíte-li se po nové židli do pracovny nebo kanceláře a vlastní rozpočet pro vás není rozhodujícím kritériem, možnosti se vám mohou značně rozšířit. Houpací mechanika není totiž jediným typem mechanismu, se kterým se u kancelářských židlí můžete setkat.

Pro náročnější uživatele doporučujeme sáhnout po synchronní mechanice, která funguje obdobným způsobem jako ta houpací, nabízí ale oproti ní pár vychytávek navíc.

Dynamické houpání díky synchronní mechanice

Standardní houpací mechanismus zajistí pouze houpání opěráku zad a nastavení citlivosti houpání. Zato synchronní mechanika se postará o to, aby se vám při houpání nenakláněl pouze opěrák, ale rovnou i sedák.

Navíc si toto houpání můžete zablokovat do několika pozic – sami si nastavíte maximální úhel sklonu opěráku při houpání. Synchronní mechanika je pro vás tou správnou cestou, pokud trávíte u počítače vkuse déle než 8 hodin denně.

Jak_vybrat_zidli_banner_02

Balancujte jako na gymnastickém míči

Patříte-li mezi náročné uživatele kladoucí důraz na ergonomii a hledající model, který se snaží preventivně bojovat s riziky dlouhodobé sedavé práce, doporučujeme sáhnout po balanční židli.

Sezení na takové židli simuluje sezení na balančním míči. S tím rozdílem, že si balancování můžete kdykoliv manuálně vypnout. Během sezení využíváte senzomotorické stimulace, posílíte břišní svaly a zároveň uvolníte nezdravě přetěžované svalstvo.

Ergonomické opěrky s možností polohování

Nejsou opěrky jako opěrky. U ekonomicky výhodnějších židlí se nejčastěji setkáte s pevnými opěrkami, jejichž nastavení je značně omezené. U pokročilých modelů si opěrky předloktí přizpůsobíte dle svých potřeb – upravíte si výšku, hloubku, natáčení do stran či jejich samotnou vzdálenost od sedáku. Tak jako je tomu třeba u židle Renato. Opěrky hlavy a beder, které u základních modelů židlí často chybí, umožňují navíc nastavení výšky, sklonu či hloubky.

Setkat se můžete také s hloubkovým posunem sedáku židle. Ve zkratce to znamená, že lze sedákem posouvat směrem dopředu a dozadu, čímž rozšíříte prostor pro sezení.

Ať už vybíráte novou židli s omezeným rozpočtem, nebo vás finanční strop nijak neomezuje, doporučujeme vzít v potaz všechny možnosti, které kancelářská židle nabízí. A jak už jste nyní zjistili, není to jen pouhé otáčení sedáku a nastavení výšky sedu.